Zene : Esthee: “Az ember mindig tanul és épül" (Interjú!)
Esthee: “Az ember mindig tanul és épül" (Interjú!)
2021.07.09. 00:00
Cs. Tóth Eszter – ismertebb nevén Esthee – június 25-én jelentette meg bemutatkozó videoklipjét. Az énekesnővel e-mailben sikerült interjút készítenem, amelyben többek között a Could Have Been Us című újdonságáról is kérdeztem.
Cs. Tóth Eszter – ismertebb nevén Esthee – júniusban mutatta be első önálló videoklipjét. Az énekesnőnek nagy álma teljesült ezzel és persze a rajongóknak is, hiszen a személyében egy őszinte, tehetséges, szerény és okos lányt ismerhettek meg, aki kész arra, hogy fejlődjön. Ő az a fajta művész, aki a legjobbra törekszik, igyekszik magából a legtöbbet kihozni és ez meg is látszik a munkáján. Could Have Been Us című újdonsága kellemes hangzás a fülnek, az énekesnő hangja mintha teljesen új világot alkotna. Sikerült vele e-mailben interjút készítenem, amelyben nemcsak a dalról, hanem a Népszigeten forgatott gyönyörű videoklipről is kérdeztem őt.
Nemrég jelent meg Could Have Been Us című dalod. Milyen érzés, hogy saját szerzeménnyel is bemutathatod a tehetségedet?
Nagyon jó érzés, az az igazság, és még mindig nem fogtam fel :) Nagy mérföldkő ez nekem, ugyanis kifejezetten saját dalos videoklipem még nem volt, és azt kell mondjam, - pedig nem szoktam magamat gyakran dicsérni- hogy büszke vagyok. Nem azzal a céllal készült ez a videó, hogy mindenkinek elnyerje a tetszését, és nem is azért hogy “berobbanjak” vele a köztudatba. Egyszerűen azt éreztem, hogy szeretném megmutatni a közönségnek a sebezhető, érzékeny, lírai oldalamat is, mert szükségesnek éreztem ezt a fajta önkifejezést is. A dalt egyébként 2020 októberében már megírtam, és gyakorlatilag fél évet dolgoztam rajta, mire eljutott odáig hogy videoklippé formálódjon. Egyeztettem több különböző zenésztársammal, zenetanárommal, barátokkal, a testvéremmel, - aki szintén zenél – alkotótársammal, Andival, és így szépen lassan megszületett az ötlet és minden ami köré fonódik. Úgy érzem, hogy egy igazán egyedi, számomra különleges dolgot sikerült alkotni, ami kifejez engem és a bennem lévő érzékeny világot.
Te magad írtad a szöveget és a zenét is. Gratulálok hozzá! Mennyire tartod könnyűnek, vagy épp nehéznek a dalszerzést?
Köszönöm szépen! :) A zeneírásban kaptam egy kis plusz segítséget, de igen, az alap ötlet és koncepció az enyém :) Ez egy nagyon jó kérdés, nehéz rá szerintem megfelelő választ adni. Nálam mindig azok a dolgok indítanak el egy alkotási, - vagy nevezzük ebben az esetben dalírási - folyamatot, amikor a belső kis világom “megmozdul”. Amikor ér egy olyan élmény, ami miatt muszáj mélyre ásnom magamban, és onnan a legrejtettebb részből kell felhozni valamit. Szerintem ezek tudnak a legjobban működni. Van, hogy 2 perc alatt megvan a dal, - na jó, fél óra alatt - de van hogy napokat, sőt heteket ülök rajta. Olyan is volt, hogy megírtam és utána évekig rá sem néztem a dalra. Nagyon változó, és annyi mindenre kell figyelni, hogy az ember tényleg sokat agyal mire olyan dal születik ami befogadható mások számára is. Sok aspektust kell nézni és górcső alá venni, arról nem is beszélve hogy én például sosem vagyok teljesen elégedett azzal amit írok. Szinte mindig az történik, hogy ha írok valamit és működőképesnek ítélem meg, akkor is átküldöm azoknak az embereknek, akiknek a véleményére adok, hogy nézzék át nekem. Különösen ha angol nyelvű dalt írok, akkor az általában átmegy több emberen, mire visszakerül hozzám. Szerintem a kulcs az, hogy sokféle zenét hallgassunk, sokféle előadótól inspirálódjunk, olvassunk magyar és idegen nyelvű irodalmat, cikkeket, figyeljünk a megfelelő szóhasználtra és kifejezésmódra. Emellett esszenciális fontosságú az a képesség, hogy a belső világunkhoz tudjunk megfelelően kapcsolódni, abból másoknak adni, mert úgy leszünk igazán hitelesen és egyediek. Én legalábbis ebben hiszek. Ha benne van a szívünk-lelkünk, akkor a zenei rész és felépítés már csak hab a tortán és formaiság, ami persze ugyanolyan elengedhetetlenül fontos, mint a hitelesség.
A dalhoz remek videoklip is készült. Kérlek, mesélj kicsit a forgatásról! Nagyon izgultál?
Nagyon köszönjük alkotótársam, Bognár Andrea nevében is, akivel közösen dolgoztunk ezen a projekten! :) A forgatás napját hosszas szervezkedés és egyeztetés előzte meg, a kitűzött időpont végül május végére esett. Szerencsére az időnk is jó volt, úgyhogy nem volt semmilyen zavaró külső tényező. A helyszínt én már rég kinéztem, hiszen itt lakom a Népsziget (vagy más néven Szúnyog-sziget) közelében, és ide szoktam kijárni futni. A koncepció megvolt a fejemben, tudtam hogy mit szeretnék és tudtam azt is, hogy milyen képi világot képzelek el az ötletemnek. Futás közben észrevettem, hogy van egy elhagyatott, romos épület a földút mellett, így azonnal kezdett a storyline is kikerekedni. A forgatás napján reggel Andi eljött hozzám, kisminkelt, közben megreggeliztünk majd elindultunk az első helyszínre. Fokozatosan haladtunk, a dal tartalma mentén, szisztematikusan hagytuk, hogy a történet kibontsa magát. Abból a szempontból nem izgultam, mint mondjuk egy élő fellépés előtt általában, inkább azon izgultam, hogy minden rendben legyen, hogy ne szakadjon ránk az ég, hogy megfelelőek legyenek a fények, meg az ilyen jellegű technikai dolgok rendben legyenek. Andi szerencsére nagyon ráérzett arra, hogy mit szeretnék, könnyen együtt tudtunk működni csapatként is, és teljesen rá tudtam bízni magam. Tudtam, hogy jót fog kihozni ebből, hogy ügyesen meg fog tudni mindent oldani. Fontos hogy egy ilyen projektnél meglegyen az a biztonságérzete az embernek, hogy rábízhatja magát arra a személyre akivel együtt dolgozik. Egy teljes napon át forgattunk, több szögből, többször is felvettünk részeket, mire úgy ítéltük meg, hogy elégedettek voltunk a végeredménnyel. Voltak kihívások, például az utolsó jelenetnél a tükröt a víz alá kellett tennünk úgy, hogy közben folyamatosan fodrozódott és hullámzott a víz, ráadásul nagyon hideg is volt...szóval nem volt éppenséggel zökkenőmentes a történet, de én azt gondolom, hogy élveztük mindketten, hiszen egy alkotási folyamatban voltunk benne.
Milyen visszajelzéseket kaptál eddig a dallal és a videoklippel kapcsolatban?
A legtöbb visszajelzés amit kaptam pozitív volt, de volt akitől építő kritikát kaptam. Fontos számomra a visszajelzés de nem mindegy, hogy ki mondja és milyen formában teszi. Ha szakmai tanácsra van szükségem, akkor is van ki(k)hez fordulnom, és általában olyan visszajelzéseket kapok, amik segítőleg és inspirálóan hatnak rám. Én úgy gondolom, hogy a dal illetve a klip is úgy épült fel javarészt, hogy a visszajezéseket, amiket kaptam, azokat megfontoltam és amiről úgy gondoltam hogy helytálló, azokat beépítettem az alkotási folyamatomba. Alapvetően meg úgy vagyok vele, hogy az ember mindig tanul és épül, és a visszajelzések ebből kifolyólag elengedhetetlen “hajtóerők” kell hogy legyenek.
Van olyan jelenleg is aktív magyar előadó, akivel szívesen énekelnél közös dalt?
Igen, ha Palya Beával vagy Csemer Boglárka “Boggie”-val énekelhetnék egyszer közösen, akkor nagy álmom válna valóra :)
A Could Have Been Us ugyebár angol nyelven készült. Várható, hogy a jövőben kiadsz magyar nyelvű kislemezt is?
Szeretnék majd igen magyarul több dalt is írni, bár bevallom őszintén, hogy a magyar nyelven való dalok írása sokszor nehezebb feladat számomra. Talán azért, mert ez az anyanyelvem, így nagyobb rajtam a nyomás, vagy azért is, mert rengeteg külföldi előadót hallgatok. Írtam már magyarul dalt, ami egyébként szintén megjelent már, de tudom hogy ezen a területen fejlesztenem kell még magam.
Jelen vagy a közösségi médiában is. Mennyire tartod fontosnak, hogy a közösségi oldalaidon kommunikálj a rajongóiddal?
Alapvetően igyekszem egyensúlyban tartani azt, ha megjelentetek valamit valamelyik közösségi oldalamon és a rajongókkal való kommunikációt is. Én még azért nem tartok ott, hogy az ismertségem révén több ezer rajongóm legyen, így azt gondolom, hogy egész jól tudom tartani ezt a balanszot. Néha írok olyan posztot, ahol mondjuk kikérem a kedvelőim véleményét, vagy megkérdezem őket is a hogylétükről. Ilyenkor szoktam kommenteket kapni, de volt, hogy jött több üzenetem is. Ha például Instagramon megjelentetek egy storyt, akkor tartalomtől függetlenül is viszonylag sok ember szokta látni, ami azért elég fontos visszajelzés számomra. Minden koncertdátumról, történésről, újdonságról igyekszek beszámolni az oldalaimon, és azt gondolom hogy arányait tekintve ideális mennyiségben “csepegtetem” az információkat. Ha napi szinten nem is, de azért heti egy vagy két alkalommal igyekszek mindig valamilyen újdonsággal vagy hírrel előrukkolni.
Nemcsak tehetséges vagy, hanem gyönyörű is. Mit gondolsz, mennyire fontos a szakmádban a megjelenés?
Mindig törekszem arra, hogy a lehető legtöbbet hozzam ki magamból, legyen szó fellépésről, interjúról, videóról vagy bármiről, amihez fontos a külső megjelenés. Már kicsiként is szerettem a szép, “csajos” ruhákat, az ékszereket és azt. ha a ruháimon minden szín harmonizált egymással. Fontosnak tartom azt is, hogy a hétköznapokban is jól érezzem magam a bőrömben, ezért sokféle szépségápolási rutint alakítottam ki magamnak az évek során. Egy fellépés előtt elengedhetetlen számomra a ráhangolódás, a megfelelő ruha kiválasztása, cipő, smink, haj - attól függően hogy mit kíván meg a hely. Imádok készülődni, több órát a fürdőszobában tölteni és piperészkedni, különböző sminkeket kipróbálni. Még egy online sminktanfolyamot is elvégeztem például, mert egyrészt érdekel ez a szakma, másrészt meg rendkívül hasznos, ha az ember előadóként elsajátít néhány alap dolgot, amit otthon is könnyedén reprodukálni tud. Szerintem manapság - főleg ha női énekesről van szó – muszáj, hogy odafigyeljünk a külsőnkre, de persze mindezt úgy, hogy önmagunhoz és a saját stílusunkhoz hűek maradjunk. Sok múlhat ezen, például a közönség szimpátiája és a megítélésünk, arról nem is beszélve, ha különböző videos, vagy képes tartalmat töltünk fel a közösségi oldalainkra, vagy bármilyen online platformra.